forum.lorica.pl Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
torba, pokrowiec na arkebuz
Autor Wiadomość
Weglu 

Wysłany: 2006-05-18, 00:33   torba, pokrowiec na arkebuz

Mam, pytanie, może ktoś ma jakieś informacje odnośnie takiej torby na bron jak ma ten typ na plecach.
Z czego była zrobiona, dla mnie to jest wywinięta jakaś skora owcza lub z jakiegoś innego futrzaka:)

torba _arkeb.jpg
Plik ściągnięto 529 raz(y) 41,24 KB

pepson
.o0o.o0o.o0o.

Wysłany: 2006-05-18, 15:48   

tu tez na temat tych pokrowców dyskuzja była ale zdechła
http://czernichowski.fora...er=asc&start=30
a ja tu mam arkebuzera z takim innym zapieciem do noszenia

a tu już zapięte

a tu wykopek z pod Beresteczka pokrowca http://foto.mail.ru/inbox/haiduk/114/

Weglu 

Wysłany: 2006-05-18, 18:33   

Dzieki Pepson z info

lysy_gnom 

Wysłany: 2006-05-19, 12:08   

Na zdjęciach widać pas nośny do arkebuza, w związku z tum mam pytanko:
Dostałem razem z arkebuzem dwa elementy (jedno coś na dwie śrubki, i "u"kształtne coś z pręcikiem). Wydaje mi się że to jest do pasa nośnego, ale nie wiem gdzie to zamontować. Pomóżcie :-)

Ps Po jakiego grzyba jest ta kulka na kolbie ????

Weglu 

Wysłany: 2006-05-19, 16:00   

Tak Gnomie, zgadza sie te części sa do pasa.
Wybijasz ostatnie mocowanie lufy przy wylocie i w to miejsce zakładasz uszko blokując ponownie bolcem(tym dłuższym)Kulka jest tez do pasa, o nia zaczepiasz skore i arkebuzik wisi. :-)

jasiek 
fight for fun :P

Wysłany: 2006-05-21, 11:39   

Z tym noszeniem arkebuza to jest trochę skomplikowana i niepewna sprawa.
Jeśli chodzi o obrazek z Ospreya, to udało mi się, przez Tomka Rejfa, skontaktować z autorem książeczki (Richardem Brzezinskim), który wyjaśnił mi, że w źródłach znalazł dużo wzmianek, że piechota polska, litewska i węgierska nosiła arkebuzy w pokrowcach, na plecach. Przedstawienie takiego pokrowca Brzezinski znalazł gdzieś w Austrii, i na tej podstawie rysownik machnął ten obrazek.
Poza tym hajduk z Gołuchowskiego Katalogu Strojów, też ma przewieszone przez lewe ramię coś, co prawdopodobnie jest takim pokrowcem. Przy czym jego arkebuz ma też pas nośny.

Mam wrażenie, że zrobienie takiego pokrowca z futra ma duży sens bo zapewni to amortyzację uderzeń. Ja na przykład taki zamierzam sobie zrobić.

Jeśli chodzi o pasy nośne do arkebuzów, to te na zdjęciach Pepsona to są pasy kawaleryjskie, mocowane do takiej długiej szyny/antaby zamocowanej wzdłuż łoża. Takie antaby mają kawaleryjskie bandolety i karabinki, ale nigdzie nie widziałem czegoś takiego przy arkebuzie.
Sporo muzealnych arkebuzów ma zaczepy do pasa nośnego takie, jak opisał Węglu - taki ruchomy, U-kształtny uchwyt mocowany do łoża przy wlocie kanału stempla. Ale sęk w tym, że w żadnym z tych sprzętów nie zauważyłem (a oglądałem naprawdę dokładnie :-) ) żadnego zamocowania do drugiego końca pasa. Takie mocowanie pojawia się dopiero w XVIII-wiecznych karabinach w postaci śruby którą przykręcało się tą drugą część pasa do kolby.
Ponieważ raczej niemożliwe jest, aby w wielu arkebuzach zachował się górny zaczep do pasa nośnego, a w żadnym dolny, wymyśliliśmy sobie, że drugi koniec pasa mocowano do któregoś ze stałych elementów kolby.
Koncepcje były dwie:
1. osłona spustu,
2. kulka z tyłu kolby (można zrobić dziurkę w pasie i przykręcić pas tą kulką).

Kulka pojawia się praktycznie we wszystkich arkebuzach (nawet tych które nie mają górnego zaczepu do pasa nośnego). Broniznawcy twierdzą zgodnie, że służyła ona do ochrony tylnej płyty kolby, która niszczyłaby się przy częstym opieraniu o ziemię (a często jest z kości i/lub elegancko zdobiona).
Co nie znaczy, że nie można jej wykorzystać też do mocowania pasa.

Jeśli chodzi o drugi wichajster, który dostałeś (to małe uszko mocowane na dwie śrubki), to zamówiłem je niejako na dodatek, gdyby ktoś chciał mocować drugi koniec pasa w innym miejscu, niż do kulki.

pepson
.o0o.o0o.o0o.

Wysłany: 2006-06-06, 22:51   

W piątek ide do kaletnika zeby mi wystrugał pokrowiec, taki podobny do Węglowego ospraya,
może coś podpowiecie, może jakieś sugestie, co warto by tam było zrobić, dorobić, co by sie przydało i takie tam insze informacje. jednym słowem wszstko co tylko Wam przychodzi do głowy w tej materii

jasiek 
fight for fun :P

Wysłany: 2006-06-07, 12:22   

Mnie zastanawiają dwie rzeczy:

1. Na tym obrazku z Ospreya jest takie jakby zgrubienie wzdłuż górnej krawędzi. Ciekawe co to może być, i czy wzięło się z fantazji rysownika, czy orginalny obrazek też coś takiego pokazywał? Może to usztywnienie pokrowca, żeby się dało nosić jak się wyjmie sprzęt?

2. Zwróciliście uwagę że pas nośny do pokrowca jest umocowany prostopadle, a nie rónolegle? Ma ktoś pomysł po co? Bo jak się spojrzy na zdjęcia spod Beresteczka (na stronie Pułku Czernichowskiego) to tamten pokrowiec też ma podobne mocowania pasa.

lysy_gnom 

Wysłany: 2006-09-02, 09:33   

Ponieważ na inscenzacjach do noszenia arkebuza używam pasa nośnego, więc potrzebowałem czegoś do transportu na imprezy całości. I tak powstała oto ta skrzyneczka:
http://img215.imageshack....pud322o1qg4.jpg
http://img170.imageshack....pud322o2yj7.jpg
Jest zrobione ze sklejki, wyłożone warstwami najtańszej karimaty i przykryte czarnym lnem.

Olo 
SS (Saigon Survivor)

Wysłany: 2006-09-02, 10:08   

...wow...

Deeba's dad on umbrellas

pepson
.o0o.o0o.o0o.

Wysłany: 2006-09-02, 17:20   

prawie jak snajper

Rafał G. 

Wysłany: 2006-09-03, 08:48   

Super :-D