forum.lorica.pl Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Piryt do arkebuzów i innych zabawek :)
Autor Wiadomość
jasiek 
fight for fun :P

Wysłany: 2006-08-31, 07:28   

Dobra, dobra.
Muszę to sobie gdzieś zapisać... :oops:

Jarek z Bośni 

Wysłany: 2006-09-01, 06:36   

Ze złotem to był żart ale kopalnie saletrowanych lontów to bym chętnie odwiedził.
A z innej beczki, to coś zawodne te wasze pukawki choc wyglądają apetycznie.

pepson
.o0o.o0o.o0o.

Wysłany: 2006-09-01, 09:28   

ta mi sie zepsul taki maly cudak laczacy sprezyne z trzpieniem kola pekl tan "razlal sie" co do strzelania musz miec proch czeski zmielony na pylek wtedy pali. a i sprezyna sie rozgiela

ps. jasiu dawaj nr bo zanim tam zadzwonie i zanim oni przysla jak jezeli maja to to troche zejdzie a mi trzeba jak najszybciej

Olo 
SS (Saigon Survivor)

Wysłany: 2006-09-01, 12:48   

Nie wszystkie - mój działa bez zarzutu. Póki nie strzelam z pirytu. Nie wiem, czy wynika to z właściwości pirytu, czy ze sposobu preparacji tych naszych kawałków. Kruszy się, a iskry nie ma. Z krzemienia - trudno powiedzieć, bo krzemień po dwóch strzałach szlag trafił.

Na panewkę sypię proch granulowany, odpala.

Licząc strzały z kamienia zapalniczkowego, a strzelam właściwie wyłącznie z tego, tylko raz mi nie odpalił. Na - bo ja wiem - kilkadziesiąt strzałów. Pojęcie spalenia na panewce jest mi obce, ten raz po prostu nie zaiskrzył. Czy to dużo gorzej od zamka lontowego? Pytam szczerze, bo nie wiem.

Przychylam się do teorii, według której wszystkie (no, gruba większość) nasze problemy wynikają z niesprężystych sprężyn. Jaśka/Agnieszki sztuka działa dobrze, moja jeszcze lepiej. To są dwa z trzech pierwszych egzemplarzy. Jak jest u Foresta, tego nie wiem.

A, Łysy Gnom też się chyba nie skarżył, prawda?

Deeba's dad on umbrellas

lysy_gnom 

Wysłany: 2006-09-01, 13:36   

Witam
Do lufy Vesuvit, na panewkę mielony Vesuvit, kamień z zapalniczki i pali jak złoto :-)
Jedyny niewypał który miałem był z mojej winy (niedoczyściłem dna lufy i nagaru uzbierało się tyle, że zatkało otwór panewkowy) był na Rawie Mazowieckiej.
Tak jak mówiłem wcześniej jestem zadowolony z mojego arbuza. Nawt zrobiłem do niego ładną skrzyneczkę. Jak będe miał czas to podeśle zdjęćia.

Jarek z Bośni 

Wysłany: 2006-09-01, 23:17   

Moja lontowa flinta raz spaliła na panewce ale dlatego, że do lufy zamiast prochu i przybitki wsypałem powietrze z ładunkarza i przybitkę :-D Problemem jest natomiast zapalanie się granulowango prochu od lontu. Spróbuję z mielonym.

pepson
.o0o.o0o.o0o.

Wysłany: 2006-09-28, 21:46   

Ostatnio szukalem czegos w co by mozna było zatopic/umiescic/wsadzic kamien do zapalniczki i znalazlem cos takiego:

w sklepach elektrycznych sa kostki elektryczne do łacznia przewodów, taką też kupiłem ( najmniejsza jaka była 2,5mm czy jakos tak) Tam kazda zyła łączona jest za pomocą śrubek tzn jest tulejka i przewod włożony do tej tulejki z jednej strony jest przykręcany śrubką aby sie nie ruszał.. Tulejka jest z miedzi i posiada z drugiej strony taki sam patent,

no i ja zrobilme tak:

kostak przewaznie posiada ok 20 takich małych tulejek wymontowałem taką tulejke z plastiku ochronnego wraz ze śrubkami i wsadziłem tam 3 kamienie tzn jednej do środka (zapasowy) a 2 na zewnątrz, skrecając te zewnetrzne kamienie śrubkami i one wystaja po za tulejkę tak wie w prosty sposób mamy szybkie montowania kamieni od zapalniczki

no i co wazne ikra piekna jest!!

a wyglada ta kostka mniej wiecej tak tyle ze w srodku sa te tulejki

łatwo się je wyciaga

ps moze wiecie gdzie jest fabryka kamieni do zapalniczek?

Rafał G. 

Wysłany: 2006-09-29, 08:45   

Co do kamieni do zapalniczek, to Olo mówił mi, że można je kupić w sklepach z tytoniem.
Kamienie, które mi pokazywał, miały jakieś 4mm długości.

Olo 
SS (Saigon Survivor)

Wysłany: 2006-09-29, 10:54   

2,50 za około 10 sztuk. Chya że ktoś jest snobem i kupuje Zippo:P

Deeba's dad on umbrellas

pepson
.o0o.o0o.o0o.

Wysłany: 2006-12-22, 23:26   

Czołem, dzis mi sie przypomniało że dostałem od Kozaków z Kamieńca, krzemienie które oni używają, no i powiem tak, fire army, zapalniczkowe kamyczki i piryt to pikus przy tym, krzemienie wygladaja jak zwykłe krzemie ale iskre daja super, taką która nie gasnie odrazu tyloko tak jakby sie żarzyła. Feler tych kamyczków jest taki ze wystarcza taki krzemien na około 5 nakreceń z czego piąte to praktycznie iskra przy krzemieniu, ale jestem pod dużym wrażeniem PALIC MUSI !!! JUTRO przeprowadze testy z prochem, a tu macie fotke, jak one wygladają

jasiek 
fight for fun :P

Wysłany: 2006-12-27, 13:31   

A jak koło? Nie ściera się?

Olo 
SS (Saigon Survivor)

Wysłany: 2006-12-29, 18:02   

Ja kupiłem w Kamieńcu na ulicy krzemienie do "aktywacji wody" (nie pytaj nawet), wsadziłem w zamek, obróciłem koło na ząbki "pirytowe" Działa bez zarzutu. Odpalałem trzymając w ręku sam zamek, koło 90% skuteczności. Krzemień był cały po kilkunastu takich próbach. Po zmontowaniu całego arkebuza, niestety, krzemień się połamał, bo był wsadzony bezpośrednio w metalowy kurek i mocno ściśnięty.

Śladów starcia koła nie zauważyłem. Mam tych krzemieni, że hoho, chętnie się podzielę. Jak już wyczyszczę swój arkebuz i trochę posiedzę nad zamontowaniem sobie kilku.

Deeba's dad on umbrellas

pepson
.o0o.o0o.o0o.

Wysłany: 2006-12-29, 20:48   

u mnie sie sciera koło, widać było efekty, i gdy zalozylem juz inna skalke iskra gdzies uciekala :) widocznie zalezy to od odpowiednigo ksztaltu tej skalki no nie wiem teraz, ale Wam powiadam byla iskra przednia!! lecz to nie koniec opowiastki tak to testowalem skalki, ze sprezynę rozluzowałem :) i zamek w serwis MIstrza D. poslalem :twisted: Mistrz obiecal cos poradzic :-P

ps. sprezyna ta ktora kola napedza.

Olo 
SS (Saigon Survivor)

Wysłany: 2007-01-01, 20:38   

Kształt może mieć znaczenie, ja miałem taki wydłużony kawałek, kolec prawie, i czubek umieściłem między rowkami na kole.

Deeba's dad on umbrellas

Odpowiedz do tematu